"

سرویس مگ

رسانه دانش خودرو

امروز : پنجشنبه 09 تیر 1401


سرویس مگ - رسانه دانش خودرو


کارهایی که در خودروهای توربوشارژ نباید انجام داد.


کارهایی که در خودروهای توربوشارژ نباید انجام داد.به محض روشن کردن خودرو، با موتور سرد حرکت نکنید


یکی از مهم‌ترین علل بروز مشکل در موتورهای توربوشارژ به سیستم روغن‌کاری مرتبط است. بیرینگ ها و اتصالات دوار توربو شارژر برای داشتن عملکردی مناسب به روغنی با خلوص و فشار و شدت جریان مناسب احتیاج دارند.


⁣⁣بعد از مدت طولانی رانندگی، به طور ناگهان ماشین را خاموش نکنید


⁣با خاموش کردن خودرو، پمپ روغن در موتور هم خاموش می‌شود و این سبب می‌شود مقداری از روغن در سیستم باقی بماند و چون دمای موتور هنوز بالا هست، روغن در برخورد با این بخش‌های داغ می‌سوزد و روغن کیفیت و ویسکوزیته مطلوب را از دست می‌دهد. برای جلوگیری از این آسیب، قبل از خاموش کردن خودرو برای مدتی کوتاه صبر کنید تا دمای موتور پایین بیاید و بعد ماشین را خاموش کنید.


⁣⁣با دنده سبک و دور موتور پایین رانندگی نکنید:


⁣زمانی که دور موتور پایین‎‌تر از ۲۰۰۰ دور در دقیقه قرار دارد و با دنده‌های سبک در حال حرکت هستید، وقتی برای شتاب‌گیری پدال گاز را فشار می‌دهید، میزان سوخت بیشتری وارد می‌شود ولی به علت دور پایین موتور اکسیژن کمتری وارد می‌شود و این مخلوط غنی سوخت و هوا می‌تواند به موتور آسیب بزند.


⁣⁣از سوخت بی کیفیت (با عدد اکتان پایین) استفاده نکنید:


در موتورهای توربوشارژ کیفیت سوخت بسیار حائز اهمیت می‌باشد. استفاده از سوخت با عدد اکتان پایین باعث افزایش احتمال کوبش در موتور و آسیب به موتور می‌شود.


⁣⁣در پیچ‌های جاده پدال گاز را فشار ندهید:


⁣یکی از مشکلات خودرو‌های توربوشارژ وجود توربولگ می‌باشد. بدین معنا که بین زمانی که پای رو پدال گاز گذاشته می‌شود و اعمال شتاب لحظه‌ای تاخیر به وجود می‌آید. این حالت در پیچ جاده می‌تواند باعث از بین رفتن تعادل خودرو شود. به همین دلیل به هنگام رانندگی در خودرو توربوشارژ خود در پیچ‌های جاده از فشار دادن پدال گاز خودداری کنید.

چاله سرویس نگهداری خودرو - 5804 بار
لینک کوتاه : csrv.ir/b/1116