"

سرویس مگ

رسانه دانش خودرو

امروز : یکشنبه 03 مهر 1401


سرویس مگ - رسانه دانش خودرو


کوئل خودرو چیست؟


کوئل خودرو چیست؟


همان طور که میدانید موتور برای روشن شدن نیاز به چهار عمل دارد. مکش هوا متراکم کردن مخلوط سوخت وهوا احتراق سوخت و هوای متراکم شده و تخلیه ی مواد حاصل از احتراق که همان دود اگزوز میباشد.

در مرحله ی احتراق بعد از این که پیستون از پایین به بالا حرکت میکند مخلوط سوخت و هوایی که در مرحله مکش به داخل سیلندر آمده را متراکم میکند و بعد با یک جرقه شمع این مخلوط منفجر شده و پیستون را به پایین هل میدهد که باث حرکت میل لنگ و ایجاد قدرت در موتور میشود.

اما این جرقه چه ویزگی هایی دارد؟

این جرقه موتور به صورت لحظه ای میباشد و باید حداکثر قدرت را برای احتراق داشته باشد. ولتاژ این جرقه به بیش از بیست هزار ولت میرسد. اما چگونه؟ در صورتی که باطری فقط میتواند 12 ولت برق تولید کند.

کویل دارای سیم پیچ تقویت کننده است . ولتاژی که از باطری به کویل میرسد توسط کویل تقویت شده و با توجه به تصمیمات ECU توسط وایرها به شمعی که زمان احتراقش فرا رسیده میرسد.

ساختار کویل

بین سیم پیچ ها و داخل آن تشکیل شده از واد عایق پوکسی است . این عایق از نفوذ آب و هر گونه گرد و خاک و آلودگی به محفظه سیم پیچ ها جلوگیری میکند. کویل علاوه بر 4 عدد پایه برای جرقه شمع ها ، 4 عدد پایه برای دیگر عملیات لازم برای جرقه دارد. قابل ذکر است تعداد پایه های جرقه کویل به تعداد سیلندر ها بستگی دارد به طور مثال خودروی شش سیلندر شش پایه جرقه شمع دارد. البته نوعی دیگر از کویل وجود دارد که برای هر شمع یک کویل است که سر هر کدام از آن ها نصب میشود و نیازی به وایر ندارد.

4 عدد پایه سوکت کویل هر کدام وظیفه ای دارند که به عبارت زیر است:

  1. اتصال بدنه یا منفی
  2. پایه منفی ECU  یا کامپیوتر ماشین
  3. اتصال به پایه رله دوبل
  4. برق اضطراری که معمولا برای تست پمپ بنزین آن را به مثبت باطری وصل میکنند.

چاله سرویس سوالات رایج یکشنبه 28 خرداد 1396 9232 بار
لینک کوتاه : csrv.ir/b/1041