"

سرویس مگ

رسانه دانش خودرو

امروز : یکشنبه 28 شهریور 1400


سرویس مگ - رسانه دانش خودرو


قطعاتی که نیاز به تعویض دارند


قطعاتی که نیاز به تعویض دارند


اغلب قطعات خودرو که نیاز به تعویض دارند چه هستند؟ قسمت هایی در وسیله نقلیه خود، که ممکن است مجبور به جایگزینی آن ها شوید تا حدودی به سال/ ساخت مدل وسیله نقلیه شما، نوع رانندگی شما (شهر یا بزرگراه)، مسافتی که شما سالانه طی می کنید ، و آب و هوایی که وسیله نقلیه خود را در آن استفاده می کنید بستگی دارد. 

فرسودگی طبیعی باعث می شود بعضی قطعات خودرو با نرخ نسبتا قابل پیش بینی فرسوده شوند، در حالی که عوامل دیگر مانند این که شما چگونه وسیله نقلیه خود را می رانید و این که کجا وسیله نقلیه خود را می رانید می تواند سرعت در فرسودگی ابزار های خاص که باید جایگزین شوند را افزایش یا کاهش بدهد. حتی سبک رانندگی شما می تواند یک عامل باشد. بدیهی است که یک راننده پرخاشگر لنت های ترمز وسیله نقلیه خود را بسیار سریع تر از کسی که بیشتر یک راننده معمولی است کهنه و فرسوده می کند.

لیست قطعات خودرویی که  اغلب تعویض می شوند براساس فرسایش متوسطی است که یک صاحب خودروی معمولی باید تحت شرایط رانندگی طبیعی تجربه کند. به معنی که قطعات خودروی شما لزوما باید در فواصل زمانی و یا مسافت پیموده شده زیر جایگزین شوند نمی باشد، اما می تواند به شما یک ایده از آنچه که باید از جاده به عنوان کیلومترهای پیموده شده و خوردگی، وسیله نقلیه شما می اندوزد را بدهد.

اغلب قطعاتی که نیاز به تعویض دارند

 • روغن و فیلتر روغنهر سه تا شش ماه، و یا هر 4800 تا 8000 کیلومتر.
 • تیغه برف پاک کن شیشه جلو اتومبیل: هر یک یا دو سال (در آب و هوای گرم کمتر اگر وسیله نقلیه بیرون قرار گرفته و در معرض نور خورشید و دمای محیط بالا می باشد).
 • فیلتر هوا: هر شش یا هشت ماه، یا 8000 تا 12000 کیلومتر. عمر فیلتر می تواند خیلی کمتر باشد اگر وسیله نقلیه در جاده های شنی با گرد و خاک رانده شود.
 • لنت های ترمز: هر یک تا دو سال، یا 18000 تا 35000 کیلومتر. دفعات جایگزینی می تواند تا حد زیادی بسته به نوع وسیله نقلیه(وسایل نقلیه بزرگ تر و سنگین تر لنت ترمز خود را با سرعتی بیشتر از وسایل نقلیه کوچکتر فرسوده می کنند)، نوع تجهیزات اصلی لنت های ترمز (لنت های نیمه فلزی و سرامیکی معمولا بسیار طولانی تر از لنت های بدون آزبست آلی دوام می آورند)، نوع رانندگی که شما انجام می دهید (رانندگی توقف-حرکت در شهر به طور چشمگیری سایش لنت را افزایش می دهد)، و سبک رانندگی شما متغیر باشد.
 • باطری: هر چهار تا پنج سال (مسافت پیموده شده مهم نیست). در آب و هوای واقعا گرم کمتر (شاید تنها سه سال).
 • لامپ چراغ های جلو و/ یا عقب ماشین: پنج تا هفت سال، بستگی دارد که شما چقدر در شب رانندگی می کنید. رانندگی در جاده های ناهموار و پر از دست انداز نیز می تواند عمر لامپ های معمولی رشته ای را کوتاه کند (هیچ تاثیری بر لامپ های زنون که رشته داخلی ندارند و یا چراغ های عقب LED ندارد)
 • تایر ها: هر سه تا پنج سال، بسته به مسافت های طی شده در سال، نوع رانندگی که انجام می دهید، و درجه خوردگی بر تایر ها (عدد درجه خوردگی بالاتر به معنی عمر طولانی تر تایر می باشد). پیچ های سخت و رانندگی تهاجمی می تواند سایش تایر را به طور چشمگیری افزایش دهد. بنابراین می تواند چرخ را نامیزان کند.
 • شمع ها: شمع های پلاتین و ایریدیوم به طور معمول باید 25000 کیلومتر دوام بیاورند، یا حدود 2 سال اگر شما 19000 کیلومتر در سال رانندگی کنید. ممکن است مجبور شوید شمع ها را زودتر تعویض کنید اگر رانندگی کوتاه باعث شود آن ها کثیف شوند، یا با توجه به فرسودگی حلقه ها یا درزگیر های هادی سوپاپ.
 • تسمه ها: تسمه دینام 120000 کیلومتر یا حدود شش سال دوام دارد، و تسمه تایمینگ (اگر موتور شما دارد) باید 80000 کیلومتر یا حدود 5 سال دوام داشته باشد.
 • انبر ترمز، سیلندر چرخ و سیلندر اصلی: معمولا 160000 کیلومتر یا بیشتر دوام می آورند، اما در نهایت به خوردگی داخلی و بدتر شدن درزگیر های لاستیک تسلیم می شوند. در صورت نشتی یا چسبندگی نیاز به تعویض دارند. اغلب در کار ترمز دوم جایگزین می شوند (به ندرت در اولین کار ترمز لازم است).
 • دینام: ممکن است به اندازه عمر وسیله نقلیه شما دوام بیاورد، یا ممکن است پس از 5 تا 6 سال رانندگی شما خراب شود.‌ دینام باطری را شارژ نگه می دارد، و ولتاژ را برای سیستم الکتریکی خودروی شما تزریق می کند. کاربرد های تقاضای بالا معمولا عمر دینام را کوتاه می کنند. دینام ها معمولا یک قطعه که اغلب تعویض می شوند هستند، و همچنین یک قطعه خودروی که اغلب اشتباه تشخیص داده می شوند می باشند. مشکلات مربوط به شارژ اغلب می توانند از اتصالات الکتریکی ضعیف منتج شوند (کابل های باتری یا دهنه سیم کشی دینام). یک دینام همیشه باید قبل از اینکه تعویض شود تست شود تا تعیین گردد که خوب است یا بد.
 • پمپ سوخت: ممکن است به اندازه عمر وسیله نقلیه شما دوام بیاورد، یا ممکن است پس از 5 یا 6 سال رانندگی خراب شود. پمپ سوخت به طور مداوم کار می کند، و می تواند با زنگار و یا خاک درون داخل مخزن سوخت آسیب ببیند. کار با مخزن سوخت خشک و یا رانندگی با یک سطح سوخت بسیار پایین در داخل مخزن ممکن است پمپ را به روغن کاری نیازمند کند، و باعث خرابی آن شود. پمپ های سوخت نیز اغلب یکی از مواردی هستند که تعویض می شوند، و همچنین یک بخش خودرو که اغلب اشتباه تشخیص داده می شوند. مشکلات سوخت رسانی اغلب ناشی از فیلتر های سوخت بسته شده، تنظیم کننده فشار سوخت بد، یا مشکلات سیم کشی و یا الکتریکی می باشند.
 • پمپ آب: ممکن است به اندازه عمر وسیله نقلیه شما دوام بیاورد، یا ممکن است پس از 6 یا 8 سال رانندگی خراب شود. درزگیر شفت در داخل پمپ آب خورده می شود، و در نهایت شروع به نشت می کند. از دست دادن مایع خنک کننده باعث خواهد شد موتور خودروی شما بیش از حد گرم شود.
 • فیوز ها: شما ممکن است هرگز نیاز به تعویض یک فیوز در وسیله نقلیه خود نداشته باشید، اما فیوز ها به خاطر مشکلات الکتریکی اغلب یکی از مواردی هستند که تعویض می شوند. فیوز ها در برابر اضافه بار جریان محافظت می کنند، بنابراین اگر یک فیوز خراب شود مدار یا مؤلفه ای که فیوز از آن حفاظت می کند ممکن است اتصالی پیدا کند یا اضافه بار داشته باشد. فیوز های جایگزین باید هم درجه آمپر با فیوز های اصلی باشند. هرگز یک فیوز را با یک درجه آمپر بالاتر تعویض نکنید که این ممکن است خطر آتش سوزی ماشین را افزایش دهد!
 • سنسور های موتور: اکثر سنسور ها باید بیش از 240000 کیلومتر دوام بیاورند، اما زمان و مسافت پیموده شده‌ی انباشته شده می تواند باعث شود برخی از سنسورها خیلی زودتر خراب شوند. سنسور بد معمولا چراغ بررسی موتور را روشن می کند و یک کد خطا قرار می دهد. سنسور اکسیژن بر روی ماشین های مدل جدید معمولا باید بیش از 160000 کیلومتر دوام داشته باشند، اما ممکن است در هر مسافت پیموده شده ای توسط نشت مایع خنک کننده و یا یک موتور که روغن سوزی دارد کثیف شود. سنسور های موقعیت دریچه گاز می توانند نقاط فرسوده باعث خوانش نامنظم را گسترش دهند. سنسور های موقعیت میل لنگ می توانند ترک های داخلی را گسترش دهند یا قرار گرفتن در معرض حرارت موتور که خروجی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد را کوتاه کند. مشابه سنسور های خنک کننده، سنسور های دبی جرمی هوا ممکن است با خاک یا لعاب سوخت آلوده شود.
 • صدا خفه کن: اکثر مدل های اخیر تجهیزات اصلی صدا خفه کن از جنس فولاد ضد زنگ هستند، و معمولا 10 سال یا 160000 کیلومتر (یا بیشتر) بسته به قرار گرفتن در معرض نمک جاده و رطوبت دوام خواهند داشت.
 • ضربه گیر ها و میله های مهار: ضربه گیر ها و میله های مهار هرگز در طول عمر وسیله نقلیه تعویض نمی شوند، اما پس از 80000 تا 120000 کیلومتر رانندگی، بیشتر ضربه گیر ها و میله های مهار به طرز محسوسی نرم می شوند. تعویض این قطعات اغلب برای بازگرداندن رانندگی و حس مشابه-نو توصیه می شود. ضربه گیر ها و میله های مهار همچنین ممکن است در هر زمانی برای به روز رسانی حس عملکرد تعویض شوند.
 • کلاچ: با توجه به اینکه خودرو چگونه رانده شده بسیار متفاوت است، اما باید به طور معمول با شرایط رانندگی معمولی تا 160000 کیلومتر دوام داشته باشد. بکسل کردن، رانندگی تهاجمی و عادات بد رانندگی(مانند "نیم کلاچ" به شدت می تواند عمر این قطعه را کوتاه کند.)
 • جعبه‌دنده خودکار: باید به اندازه عمر وسیله نقلیه شما دوام بیاورد، اما ممکن است در هر نقطه از 110000 کیلومتر خراب شود. بکسل کردن، رانندگی تهاجمی یا هر چیزی که باعث شود جعبه‌دنده در شرایط داغ تر از معمول کار کند می تواند عمر آن را کوتاه و منجر به خرابی شود.

چاله سرویس نگهداری خودرو - 14597 بار
لینک کوتاه : csrv.ir/b/11