"

سرویس مگ

رسانه دانش خودرو

امروز : یکشنبه 28 شهریور 1400


سرویس مگ - رسانه دانش خودرو


💭از یورو 1 تا یورو 6؛ استاندارد میزان انتشار آلاینده وسیله نقلیه خود را بیابید!


💭از یورو 1 تا یورو 6؛ استاندارد میزان انتشار آلاینده وسیله نقلیه خود را بیابید!



🔶اتحادیه اروپا، از سال 1992 میلادی قوانینی را برای کنترل میزان انتشار آلاینده‌های خودروهای جدید وضع نموده است که این بین، استاندارد یورو 6 یکی از سخت‌ترین و شدیدترین قوانین وضع شده توسط این اتحادیه به شمار می‌رود و پتانسیل از بین بردن اکثر آلاینده‌های خارج شده از اگزوز را داراست. بنابراین بهتر است این مبحث را با ارائه توضیحاتی در مورد استانداردهای یورو و ویژگی‌های موتورهای بنزینی و دیزلی آغاز کنیم.


منظور از استانداردهای اروپایی انتشار آلاینده‌ها چیست؟

در حالی‌که مقررات مربوط به انتشار گازهای گلخانه‌ای در سال 1970 به تصویب رسیده است، اولین استاندارد اتحادیه اروپا که به نام یورو 1 شناخته می‌شود در سال 1992 معرفی گردید. در واقع بر اساس این استاندارد تغییرات کاتالیستی در خودروهای جدید ساخته و فروخته شده در انگلیس اجباری شد؛ زیرا اروپا به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای نیاز داشت و باید از سوخت استانداردی با میزان الایندگی کمتر در اتومبیل‌های جدید استفاده می‌شد. از آن تاریخ تا به امروز، استانداردهای زیادی برای میزان انتشار آلاینده‌ها وضع شده‌اند که اخرین آنها در سپتامبر 2014، تایید شد و در سپتامبر 2015 برای تمامی خودروسازان لازم‌لاجرا گردید. این مقررات که در گذر زمان شدیدتر نیز شده‌اند، محدودیت‌های قابل قبولی را برای انتشار گازها در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و EEA (منطقه اقتصادی اروپا) وضع می‌کنند.


علت وضع این قوانین سفت و سخت چیست؟

بر اساس گزارش اتحادیه اروپا، انتشار آلاینده‌ها توسط سیستم حمل و نقل، سهم قابل توجهی را در آلودگی هوا ایفا می‌کند لذا هدف از وضع استانداردهای انتشار آلاینده‌ها، کاهش میزان انتشار آلاینده‌های مضری مانند اکسید نیتروژن (NOx)، کربن مونوکسید (CO)، هیدروکربن ها (HC) و ذرات جامد (PM) است. امروزه این استانداردها با کمک SMMT (انجمن سازندگان موتور و فروشندگان خودرو) تاثیر مثبتی بر میزان الایندگی هوا دارند و SMMT ادعا کرده که هر 50 خودروی تولید شده فعلی به اندازه یک خودروی تولید شده در دهه 1970 باعث تولید الودگی خواهد شد. SMMT از ارقام زیر برای اثبات ادعای خود استفاده نموده است:


سوخت بنزینی 63 درصد،و دیزل به میزان 82 درصد ، مونوکسیدکربن کمتری را نسبت به سال 1993 تولید می‌کنند.سوخت بنزینی از سال 2001 تا کنون 50 درصد هیدروکربن کمتری را تولید میکند.میزان تولید اکسید نیتروژن از سال 2001 تا کنون 84 درصد کاهش یافته است.میزان تولید تیتانیوم توسط سوخت دیزل از سال 1993 به میزان 96 درصد کاهش یافته است.

ولی از آن‌جا که موتورهای دیزلی و بنزینی، آلاینده‌های متفاوتی را تولید می‌کنند، استانداردهای مختلفی نیز برای انها ارائه شده‌است، برای مثال سوخت دیزل ذرات یا دوده بیشتری را تولید می‌کند که منجر به معرفی فیلترهای ذرات دیزلی (DPFs) شده ولی بازهم با وجود وضع چنین استانداردهایی، اتحادیه اروپا بیان نموده که انتشار اکسید نیتروژن ناشی از حمل و نقل، تا حد مورد انتظار کاهش نیافته، از سوی دیگر نیز دولت انگلستان در دسامبر 2016 بیان نمود که حمل و نقل جاده‌ای، 34 درصد از انتشارات گازهای گلخانه‌ای را به خود اختصاص داده و همچنین کاهش انتشار اکسید نیتروژن به دلیل افزایش وسایل نقلیه جاده‌ای، کندتر شده است.همچنین متوسط انتشار دی‌اکسیدکربن توسط خودروهای جدید بیش از دوبرابر شده است.



چگونه می‌توانیم استاندارد انتشار آلاینده یورو خودروی خود را بدانیم؟


📈جدول زیر که توسط کمیسیون اروپا ارائه شده، دسته بندی‌های مختلف استاندارد یورو را برای مدل‌های جدید خودرو که از یک تاریخ خاصی تولید شده‌اند، نشان می‌دهد، هرخودرویی که در سال‌های پس از تاریخ‌های زیر فروخته شده باشد باید با استاندردهای زیر مطابق باشد اما اگر خودروی شما قبل از تاریخ انتشار استاندردهای زیر، تولید شده بعنوان یورو 1 دسته‌بندی می‌شود و این بدان معنی است که در برخی شهرها ممکن است مانع رانندگی شما با این خودرو شوند.








چاله سرویس اخبار - 3037 بار
لینک کوتاه : csrv.ir/b/1079