"

سرویس مگ

رسانه دانش خودرو

امروز : یکشنبه 28 شهریور 1400


سرویس مگ - رسانه دانش خودرو


همه چیز درباره معاینه فنی و مراحل آن


همه چیز درباره معاینه فنی و مراحل آنهمانطور که از اسمش پیداست، معاینه فنی ، تست و آزمایشی است برای تشخیص سلامت و میزان سلامت خودرو. چند سالی است که پلیس راهنمایی رانندگی داشتن برگه معاینه فنی خودرو را برای رانندگان و همراه داشتن آن را الزامی کرده است. البته نکته ای را باید دانست که این معاینه برای خودروهایی با بیشتر از ۵سال عمر می باشد و خودروهایی که کمتر از ۵سال از تولیدشان می گذرد نیازی به داشتن و حمل برگه معاینه فنی خودرو ندارند. در ادامه قصد به تشریح و توضیح درباره معاینه فنی و مراحل دریافت برگه معاینه فنی داریم.


❓معاینه فنی خودرو چیست؟


در معاینه فنی خودرو علاوه بر وضعیت ظاهری خودرو، تست آلاینده ها، چراغ های جلو، سنجش چرخ ها برای موتزی و همراستا بودن، عملکرد کمک فنرها، سنجش ترمز ها، کارایی وضعیت اتصالات فرمان و جلوبندی و همچنین بازدید از زیربندی انجام می شود.یک کارشناس فنی می گوید: اگر خودرویی در یک یا چند مرحله از آزمون های معاینه فنی قبول نشود و چنانچه مالک درخواست کند عیب یا عیوب خودرو در مراکز تعیین شده و مجاز این مراکز انجام می گیرد. و در صورت رفع نواقص فنی پس از مراجعه مجدد برچسب معاینه فنی خودرو صادر می شود. وی هدف از انجام آزمون آلاینده ها را در بدو ورود خودرو به سالن معاینه فنی، اندازه گیری میزان آلاینده های حاصل از احتراق موتور بیان می کند و می افزاید: میزان مصرف سوخت، سلامت سیستم جرقه و وضعیت عملکرد سوپاپ ها در دور آرام موتور از جمله مواردی است که در اولین مرحله معاینه فنی خودرو بررسی می شود و درصورتی که خودرو از حالت تنظیم خارج شده و یا نقص فنی در عملکرد مجموعه سیستم احتراق وجود داشته باشد، آلاینده های خروجی از اگزوز از حد استاندارد آن فراتر می رود و در این زمان باید ضمن مراجعه به تعمیرگاهی معتبر، نسبت به رفع عیب و تنظیم موتور با دستگاه سنجش گازهای خروجی اقدام کرد.


با توجه به قوانین جدید راهنمایی رانندگی و وضع قانون زوج و فرد به همراه داشتن برگه معاینه فنی برای خودروهای با عملکرد بالای ۵سال اجباری شده است. درون شهرها و حتی روستا ها روزانه تعداد بسیار زیادی خودرو در کنار ما تردد می کنند که با توجه به میزان آلایندگی آنها، حتی خودروهای صفرکیلومتر متوجه می شویم که تست معاینه فنی خودرو کاملا واجب می باشد. باید توجه کرد در صورتی که موتور خودرو به خوبی کار نکند موجب بیرون آمدن گازهای سمس از خودرو می شود و این گازهای سمس همانطور که مشخص است برای بدن انسان بسیار زیان آور می باشد. از همین رو می توان به اهمیت بالای معاینه فنی خودرو ها پی برد.

اهمیت معاینه فنی برای خودروها به همین‌جا ختم نمی‌شود و اوج بحران زمانی است که شما با خیال راحت پشت ماشینی می‌نشینید که بیش از یک سال سیستم‌های داخلی آن هیچ کنترلی نشده است و با سپردن جان خود و خانواده‌تان به‌دست آن، راهی خیابان‌ها و جاده‌ها می‌شوید. وقتی می‌شنویم علت ۳۰ درصد از تصادف‌ها،‌ نقص فنی خودرو بوده است و بیش از ۸۰ درصد آلودگی هوای تهران ناشی از منابع متحرک است، دیگر جای تردید برای شما استفاده‌کنندگان از خودروهای شخصی فاقد معاینه فنی باقی نمی‌ماند که سوار بر مرکب‌های مرگبار هستید. خب، پس در اینکه باید اتومبیلتان را به مراکز معاینه فنی ببرید، تردیدی نیست.🔶مراحل معاینه فنی


در این مراحل ، کارشناسان اقدام به تست خودرو و عیوب آن به کمک نرم افزار عیب یابی خودرو می کنند.


1⃣مرحله اول- تست گازهای خروجی از اگزوز: در این مرحله کارشناسان به تست و آزمایش گازهای خروجی از اگزوز خودرو می پردازند.  این عمل در تستی که به‌عنوان تست ۴ گاز معروف شده، انجام می‌شود. در تست ۴ گاز، میزان گازهای آلاینده زیست‌محیطی نظیر مونواکسیدکربن، دی‌اکسیدکربن و هیدروکربن‌ها (HC) را در اگزوز خودرو مشخص می‌کنند. اما اگر در این مرحله مردود شدیم چه باید کرد؟


قبل از رفتن به مراکز معاینه فنی، از وضعیت کاتالیست و کتیستر مطمئن شوید. در ضمن، تنظیم موتور هم در تنظیم گازهای خروجی بسیار تأثیرگذار است. این کار هم اگر قبل از معاینه فنی برای خودرو انجام شود، شما را در این مراکز خوش شانس تر خواهد کرد.


2⃣مرحله دوم- تست ظاهر خودرو: دومین علت مردودی خودروها در این تست عیوب ظاهری می باشد.سالم نبودن شیشه جلو، شیشه عقب، چراغ‌خطر عقب، چراغ دنده‌عقب، چراغ راهنمای عقب و جلو، سپر جلو و عقب، اتاق خودرو، رنگ خودرو، روغن‌ریزی، برف‌پاک‌کن و شیشه‌شور، صاف بودن آج تایر و… می‌تواند باعث مردود شدنتان شود. واضح است که قبل از مراجعه به این مراجع باید موارد بالا را به طور دقیق و کامل تست کرد.


3⃣مرحله سوم- تست هم راستایی چرخ ها: هم‌راستا نبودن چرخ‌های جلو، باعث رد شدن شما در تست معاینه فنی می‌شود. ‌ این مشکل همچنین باعث افزایش مصرف سوخت هم خواهد شد. در شرایط ایده‌آل، میزان این انحراف برای هر چرخ باید حداکثر ۷ متر در هر ۱۰۰۰ متر باشد؛ یعنی اگر فرمان خودرو را رها کنیم، پس از پیمودن ۱۰۰۰ متر، فقط ۷ متر منحرف شود. برای جلوگیری از مردود شدن در این مرحله باید یک‌راست به یک مرکز جلوبندی‌سازی و میزان فرمان بروید و خودرویتان را تنظیم فرمان کنید. این کار باید بعد از هر بار تعمیر جلوبندی و تعویض قطعات آن انجام شود. هزینه میزان فرمان ساده هم حدود ۱۰ هزار تومان است. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی می‌توان به استفاده صحیح از تایرها و عدم استفاده از رینگ‌های غیراستاندارد اشاره کرد.


4⃣مرحله چهارم- تست ترمز:  این تست توسط دستگاهی انجام می شود که خودروهای سواری و وانت‌بارها را تا وزن ۴ تن مورد سنجش قرار می‌دهد. در این امتحان، عملکرد ترمز و میزان قدرت ترمزگیری در تمامی چرخ‌ها و قدرت عملکرد ترمزدستی در خودروهای سواری مورد بررسی قرار می‌گیرد. و اما برای قبول شدن در این تست باید قبل از رفتن به مرکز معاینه فنی، چرخ‌های جلو را باز کنید و نگاهی به وضعیت لنت‌هایتان بیندازید. استفاده از لنت‌های ترمز مناسب و استاندارد و نیز استفاده از روغن ترمزهای استاندارد، از جمله مواردی است که می‌تواند شما را در سالم نگاه‌داشتن سیستم ترمز خودرویتان مطمئن کند. تعویض لنت ترمز هم کار چندان مشکلی نیست.


5⃣مرحله پنجم- تست تنظیم موتور: قطعا مهمترین مرحله همین تنظیم موتور است. زیرا در صورت تنظیم نبودن و عملکرد ناصحیح موتور، احتراق در موتور به شکلی ناصحیح انجام می شود و همین باعث افزایش بیش از حد آلایندگی خروجی از اگزوز شود. و اما برای جلوگیری از رذشدن در این مرحله باید یادتان باشد استفاده از روغن‌موتورهای مناسب و استاندارد و نیز فیلتر هوای استاندارد در زمان مناسب و همچنین تعویض تسمه تایم خودرو سبب می‌شود که موتور خودرو در شرایط مناسبی به سر ببرد. البته مراجعه به تعمیرگاه‌های مجاز برای تنظیم موتور قبل از مراجعه به مراکز معاینه فنی، الزامی است.


6⃣ مرحله جدید معاینه فنی؛

بر اساس مصوبه هیات وزیران مقرر شد از ابتدای شهریور ماه 1396 برای خودروهای  دوگانه سوز با عمر مخزن بیش از 6 سال عالوه بر معاینه فنی بنزین، تست هیدرواستاتیک که  

مخصوص مخزن گاز CNG این خودروهاست نیز انجام شود. بنابراین دارندگان این خودروها در سراسر کشور جهت دریافت معاینه گاز ابتدا باید به مراکز مجاز تعیین شده جهت باز کردن مخزن و ارسال به آزمایشگاه مراجعه نمایند.


هزینه تست هیدرواستاتیک؛

خودروهای تک مخزن؛۱۱۵ هزار تومان و خودروهای دو مخزن:۱۸۰ هزار تومان


⚠️کلیه خودروهای دوگانه سوز فابریک مدل 1391 به پایین و همچنین مخازنی که تاریخ تولید آنها قبل از 2011 می باشد شامل این طرح میشوند.


📂مدارکی که باید با خودتان به مراکز معاینه فنی ببرید


اگر قصد دارید به مراکز معاینه فنی مراجعه کنید، یادتان باشد که فقط داشتن کارت خودرو یا برگه سبز خودرو کفایت می‌کند. ‌بدون این مدرک، با اصرار و پافشاری هم اتومبیل شما معاینه نمی‌شود.


💵هزینه معاینه فنی چقدر است؟


هزینه کامل معاینه فنی خودرو تنها ۲۳ هزار تومان است. این رقم با توجه به خدمات ارائه شده بسیار ناچیز می باشد. یادتان باشد که اگر خودرویتان مردود شود و دوباره بخواهید به این مراکز برگردید، بابت هر بار معاینه دوباره، باید ۵ هزار تومان پرداخت کنید.چاله سرویس نگهداری خودرو - 7417 بار
لینک کوتاه : csrv.ir/b/1136