"

سرویس مگ

رسانه دانش خودرو

امروز : یکشنبه 28 شهریور 1400


سرویس مگ - رسانه دانش خودرو


نکاتی که در نگهداری خودرو باید به آن توجه شود


نکاتی که در نگهداری خودرو باید به آن توجه شود


تعمیر و نگهداری پیشگیرانه ماشین هزینه لازم برای حفظ وسیله نقلیه خود در شرایط کاری خوب است. پیرو توصیه های تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده در کتابچه راهنمای خود، چک کردن سطح مایع به طور منظم و تغییر دوره ای مایعات و فیلترها می تواند خطرات ناشی از توقف ناگهانی را به حداقل برساند و عمر موتور، سیستم انتقال قدرت و ترمز ها را افزایش می دهد. بنابراین اگر شما در حال رانندگی یک وسیله نقلیه با "تعمیر و نگهداری به چالش کشیده شده" هستید، شما نیاز به توجه بیشتر به مایعات و فیلترهای خود دارید.

تعمیر و نگهداری: روغن موتور

بیایید با یکی از مایعات که از همه مهم تر است شروع کنیم: روغن موتور. این نه تنها موتور را روانکاری می کند، بلکه آن را سرد، پاک و از آن محافظت می کند. اما روغن به خودی خود نمی تواند همه این کار ها را بدون کمک برخی انجام دهد. نزدیک به نیمی از یک پاینت از مواد افزودنی مختلف به حدود یک لیتر از روغن معمولی اضافه شده تا توانایی روغن برای مقاومت در برابر گرما، اصطکاک، اکسیداسیون و آلودگی را بهبود دهد.

رانندگی در مسافت های کوتاه برای روغن سخت است به این دلیل که موتور هرگز به اندازه کافی گرم نمی شود تا رطوبتی که در داخل محل میل لنگ جمع شده را به جوش بیاورد. رطوبت توسط گازهای حاصل از احتراق می آیند که به وسیله حلقه های پیستون دمیده می شوند (موتور قدیمی تر مقدار بیشتری دمیده می شود). بسیاری از این گازها توسط سیستم تهویه کارتر مثبت (PCV) حذف می شوند. اما در یک موتور سرد بسیاری از رطوبت متراکم می شود و در روغن به پایان می رسد. آب با روغن واکنش می دهد تا اسید و لجن تولید شود و در نتیجه سایش موتور شتاب می گیرد. تنها راه برای خلاص شدن از رطوبت انباشته شده، اسید ها و لجن ها تعویض هر دوی روغن و فیلتر می باشد. فیلتر تنها مواد جامد معلق مانند ذرات خاک، کربن و قطعات فلز را می گیرد نه رطوبت، اسید ها یا لجن.

فواصل تعویض روغن و فیلتر توصیه شده توسط تولید کنندگان خودرو بسته به کاربرد خودرو و چگونه رانده شدن خودرو متفاوت است. برای "خدمات معمولی" (که به معنی رانندگی عمدتا در بزرگراه، نه رانندگی با ترافیک سفر کوتاه شهری حرکت-توقف)، فواصل تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده برای تغییر روغن موتور و فیلتر از 4800 تا 12000 کیلومتر تغییر می کند، با فاصله زمانی تا یک سال. برخی از تولید کنندگان خودرو حتی می گویند خوب است فیلتر روغن در هر تعویض روغن تعویض شود.

اگر شما توصیه های تعمیر و نگهداری ماشین را از نزدیک مطالعه کرده باشید، بسیاری از وسایل نقلیه در زیر برنامه "خدمات شدید" می آیند، که به طور کلی خواستار تعویض روغن و فیلتر در هر 4800 کیلومتر یا شش ماه هر کدام که زودتر برسد هستند. این همان توصیه ای است که اکثر کارشناسان پس از فروش می کنند. خدمات شدید شامل رانندگی مسافت های کوتاه (12 کیلومتر یا کمتر، به خصوص در آب و هوای سرد)، بکسل کردن یک یدک، و یا رانندگی در شرایط گرد و خاکی.

اگر یک موتور جدیدتر با مسافت پیموده شده کم عمدتا در بزرگراه رانده شود، شما احتمالا می توانید با فواصل خدمات طولانی تر روبرو شوید. اما همانطور که یک موتور کیلومتر ها را می پیماید، دمیدن بیشتری تجربه می کند که رطوبت و سوخت بیشتری به داخل محل میل لنگ تخلیه می کند. به این دلیل، موتور های با بیش از 112000 کیلومتر نباید از فاصله زمانی تعویض روغن گسترش یافته بدون در نظر گرفتن اینکه آنها چگونه رانده شده اند استفاده کنند.

بعضی از موتورها، مانند موتورهای دیزلی از دمیده شدن بیشتر از دیگران در آن ها رنج می برند به طوری که آنها به طور معمول نیاز به تعویض روغن و فیلتر های مکرر دارند. برای بسیاری از اتومبیل های سواری و موتورهای دیزلی کامیون های سبک، 4800 کیلومتر هنوز بازه توصیه شده برای همه نوع خدماتی می باشد.

موتورهای توربوشارژ نیز به دلیل دمای بالایی که در یاتاقان های توربوشارژر با آن موجه می شوند، نیاز به تعویض روغن مکرر دارند. توربو می تواند در سرعت فوق العاده ای بچرخد (بیش از 100،000 دور در دقیقه در بسیاری از موارد). این، همراه با گرمای گازهای خروجی در حال عبور از پوسته، یک محیط ایجاد می کنند که اکسیداسیون روغن را شتاب می دهد. زمانی که موتور خاموش است، برای مثال، دمای داخل پوسته یاتاقان توربو می تواند به نقطه ای صعود کند که در آن روغن "به ذغال تبدیل شود"، ته نشین ترد سخت سیاهی تشکیل دهد که می تواند به توربو آسیب بزند. به همین خاطر، فاصله تعویض روغن توصیه شده برای بسیاری از موتورهای توربوشارژ 4800 کیلومتر یا شش ماه می باشد. روغن موتور باید برای چنین کاربرد هایی "توربو-تایید شده" باشد، یا روغن موتور سنتتیک.

توصیه های روغن موتور

چه نوع روغنی شما باید استفاده کنید؟ توصیه های ویسکوزیته در کتابچه راهنمای وسیله نقلیه خود را دنبال کنید. بسیاری از وسایل نقلیه امروز در کارخانه با 5W-30 پر شده اند چون که 5W-30 روشن کردن سرد، صرفه جویی سوخت را بهبود می بخشد، و اجازه می دهد تا روغن در موتورهای بادامک بالاسری بسیار سریع تر از روغن های با ویسکوزیته سنگین تر به اجزای بحرانی سوپاپ بالا برسد. اکثر تولید کنندگان خودرو همچنین 10W-30 را برای رانندگی در طول سال توصیه کرده اند. با این حال بسیاری از مردم 10W-40  و یا حتی 20W-50 را ترجیح می دهند چون بر این باورند که اعداد بالاتر حفاظت بهتری در دماهای بالاتر انجام می دهند. اما جنرال موتورز مشتاق 10W-40 نیست زیرا آنها می گویند که بسیار سریع تر از 10W-30 خراب می شود و می تواند حلقه ها را به هم بچسباند. و 20W-50 برای آب و هوای سرد بیش از حد غلیظ است (پایین تر از 30 درجه).

همچنین ممکن است شما ارتقاء به یک روغن موتور سنتتیک و یا یک ترکیب سنتتیک را در نظر بگیرید. روغن های سنتتیک گران تر هستند، اما عملکرد در دمای سرد و گرم عالی ای در مقایسه با روغن موتور معمولی مبتنی بر نفت ارائه می دهند. آنها به ویژه برای موتورهای توربوشارژ و خروجی بالا خوب هستند. تعویض به یک روغن موتور سنتتیک برای روشن شدن آسانتر در آب و هوای سرد می تواند به شما کمک کند تا ماشینتان را برای زمستان آماده کنید. روغن های سنتتیک همچنین کاهش ناگهانی ویسکوزیته کمتری در طول زمان تجربه می کنند. با این حال، کاربران باید به فواصل زمانی تعویض روغن معمولی خود و فیلتر برای حداکثر حفاظت موتور توجه کنند.

شما همچنین ممکن است یک افزودنی روغن کارتر در نظر بگیرید. برخی از مواد افزودنی برای کاهش مصرف روغن موتورهای مسافت پیموده شده بالا و قدیمی تر طراحی شده اند. برخی از روغن موتور های "مسافت پیموده شده بالا" برای موتور هایی با بیش از 120000 کیلومتر

شامل افزودنی شرایط سازی-درزبندی اضافی تا کمک کند که درزبند های قدیمی نو شوند تا نشتی روغن کاهش یابد.

تعمیر و نگهداری فیلتر روغن

خط دفاعی اصلی یک موتور در برابر سایش و سایش نابهنگامی که آن باعث می شود روغن موتور است. فیلتر روغن آلاینده های جامد مانند ذرات خاک، کربن و فلز را پیش از آن که بتوانند به یاتاقان، ژورنال و سطوح دیوار سیلندر در موتور آسیب برسانند حذف می کند. خاک و آلودگی های دیگر که فیلتر می تواند آنها را به دام بیندازد و نگه دارد، بهتر است.

در موتورهای امروزی، تمام روغنی که توسط پمپ روغن برداشته می شود قبل از آن که به یاتاقان میل لنگ، یاتاقان دندانه ای و مجموعه سوپاپ برود از فیلتر عبور می کند. این فیلتراسیون "تمام جریان" نامیده می شود. در آن زمان، با وجود آن، خاک انباشته شده و خرده های به دام افتاده توسط فیلتر شروع به ممانعت از جریان روغن می کنند. فیلتر را باید قبل از آن که به این نقطه برسد تغییر داد چرا که اگر شیر کنارگذر فرعی اجبارا باز شود، روغن فیلتر نشده به موتور می رود.

هر چند بسیاری از دفترچه های راهنمای مالک خودرو می گویند تعویض فیلتر در هر 2 تعویض روغن قابل قبول است، اکثر تکنسین های حرفه ای توصیه می کنند که فیلتر در هر تعویض روغن عوض شود. چرا روغن تمیز را با حدود یک لیتر روغن کثیف آلوده کند؟ و چرا خطر آسیب به موتور گران پذیرفته شود اگر فیلتر قدیمی در آستانه گرفتگی باشد؟ فیلتر جدید روغن ،بیمه ارزانی است در برابر سایش زودرس موتور.

مطمئن شوید که فیلتر صحیح روغن را برای موتور خود تهیه کرده اید. به عبارت دیگر، دنبال لیست کاربرد در کاتالوگ عرضه کننده فیلتر روغن باشید. سعی نکنید فیلتر را تنها با نمای خارجی مطابقت دهید. برخی فیلتر ها شیار های SAE دارند در حالی که بقیه شیار متریک دارند. بسیاری از موتورهای بادامک بالاسری نیز به فیلتری احتیاج دارند که یک شیر "ضد-تخلیه" دارد تا زمانی که موتور خاموش است مانع تخلیه روغن از فیلتر شود. این اجازه می دهد تا زمانی که موتور راه اندازی مجدد می شود فشار روغن با سرعت بیشتری به بخش های حساس موتور برسد. فیلتر هایی که در یک سمت موتور نصب شده اند معمولا نیاز به شیر ضد-تخلیه دارند.

تعمیر و نگهداری جعبه دنده اتوماتیک

سیال جعبه دنده اتوماتیک به ندرت برای تعمیر و نگهداری پیشگیرانه تعویض می شود، هنوز دلیل اغلب خرابی های جعبه دنده نابهنگام می باشد. با در نظر گرفتن این که تعویض جعبه دنده چقدر گران است، هزینه تعویض دوره ای سیال و فیلتر ناچیز است.

اکثر دفترچه راهنمای صاحبان خودرو یک بازه زمانی برای تعویض سیال جعبه دنده اتوماتیک مشخص نمی کنند، مگر اینکه وسیله نقلیه برای بکسل استفاده شود. تولید کنندگان خودرو می گویند سیالات آن ها می تواند بیش از 160000 کیلومتر در شرایط رانندگی معمولی کار کند. با این حال بسیاری از کارشناسان سیستم انتقال قدرت می گویند تعویض منظم سیال و فیلتر سیستم انتقال در هر 40000 تا 48000 کیلومتر به طور قابل توجهی می تواند عمر سیستم انتقال قدرت را طولانی تر کند. اما اگر یک سیستم انتقال قدرت مایل های زیادی پیموده باشد و سیال هرگز تعویض نشده باشد، می گویند که بهتر است سیال را به حال خود رها کنیم. چرا؟ چون که تعویض سیال ممکن است ته نشین لعاب جمع شده را نرم کند که ممکن است باعث چسبندگی در بدنه شیر ،در شیر های کنترلی شود.

حداقل، سطح سیال سیستم انتقال قدرت باید به صورت دوره ای بررسی شود. در بسیاری از وسایل نقلیه، باید این کار پس از اینکه وسیله نقلیه رانده شده و سیال گرم است انجام شود. سپس عمق سنج در حالتی که موتور آرام است و سیستم انتقال قدرت خلاص است خوانده می شود.

اگر سطح پایین است، باید سیال به تدریج اضافه شود تا سطح آن به علامت کامل شدن برسد، اما زیاد پر نکنید (که می تواند باعث شود سیال هوا و حباب ایجاد کند). اگر در سیستم انتقال قدرت از واشر کفه یا درزگیر عقبی سیال نشت می کند، تعویض این قطعات مشکل یا گران نیست.

بسیار مهم! اطمینان حاصل کنید که نوع صحیح سیال برای سیستم انتقال قدرت خود تهیه می کنید. اگر شک دارید به دفترچه راهنمای مالک خودرو یا علامت گذاری روی عمق سنج مراجعه کنید.

کرایسلر معمولا Dexron II را برای اتوماتیک های قدیمی تر ذکر می کند، اما نیاز به یک سیال خاص دارد.

هرگز درب مخزن مایع خنک کننده و یا رادیاتور را هنگامی که موتور گرم است باز نکنید.

تعمیر و نگهداری سیستم های خنک کننده

ضد یخ در سیستم خنک کننده سه نقش بسیار مهم ایفا می کند: مانع از یخ زدگی خنک کننده در هوای سرد می شود، دمای جوش مایع خنک کننده را برای جلوگیری از گرمای بیش از حد در آب و هوای گرم افزایش می دهد، و با خوردگی مبارزه می کند.

علاوه بر چک کردن دوره ای سطح مایع خنک کننده تا مطمئن شوید کم نیست (که معمولا نشان دهنده نشت می باشد)، دوام و وضعیت ضد یخ نیز باید بررسی شود. اکثر تولید کنندگان خودرو مخلوطی 50/50 از آب و ضد یخ را برای انجماد نرمال و حفاظت در برابر جوش بیش از حد توصیه می کنند. مخلوط تا 70/30 ضد یخ و آب می تواند برای به حداکثر رساندن حفاظت در برابر انجماد مورد استفاده قرار گیرد، اما غلظت های بالاتر نباید استفاده شوند. آب و یا ضد یخ هرگز نباید مستقیما در سیستم خنک کننده یک وسیله نقلیه استفاده شوند.

تعیین وضعیت خنک کننده کمی مشکل تر است چون که ظاهر به تنهایی می تواند فریبنده باشد. اگر مایع خنک کننده قهوه ای و تغییر رنگ داده است، بدیهی است که زمانی طولانی برای تعویض سر رسیده است. اما حتی اگر آن هنوز سبز یا نارنجی یا زرد است، بدون اندازه گیری "قلیائیت ذخیره شده" هیچ راهی برای بیان اینکه هنوز چه مقدار حفاظت در برابر خوردگی در خنک کننده وجود دارد نیست. این را می توان با نوار های تست رفتار-مواد شیمیایی انجام داد که یک معیار خوب-بد با تغییر رنگ می دهند.

اگر سیستم خنک کننده کم است و نیاز به خنک کننده اضافی دارد، مطمئن شوید که شما از نوع صحیح خنک کننده استفاده می کنید یا نوعی است که با مایع خنک کننده ای که در حال حاضر در سیستم وجود دارد سازگار است.

اکثر تولید کنندگان خودرو برای دوباره پر کردن بازدارنده های خوردگی در ضد یخ توصیه به تغییر خنک کننده سبز هر دو تا سه سال یا 48000 کیلومتر می کنند. خنک کننده های نارنجی و زرد عمر-طولانی یک عمر توصیه شده 5 سال یا 240000 کیلومتر دارند. اگر سیستم خنک کننده کثیف است، از یک تراز استفاده کنید تا گرد و خاک را از بین ببرید و آن را مقیاس کنید.

با شروع سال 1996، خودروهای جدید جنرال موتورز با یک خنک کننده جدید با طول عمر 5 سال، 240000 کیلومتر که “Dex-Cool” نامیده می شدند درکارخانه پر می شدند. مایع خنک کننده رنگ نارنجی داشت تا آن را از ضد یخ های معمولی متمایز کند. اگر آن با مایع خنک کننده معمولی مخلوط شود، بازدارنده های خوردگی می توانند واکنش کاهش حفاظت در برابر خوردگی به اندازه خنک کننده معمولی نشان دهند (2 تا 3 سال یا 48000 کیلومتر).

تعدادی از ضد یخ های با عمر طولانی در ابزار فروشی ها که در حال حاضر در بازار وجود دارند نیز می توانند در وسایل نقلیه قدیمی تر مورد استفاده قرار گیرند تا فواصل تعویض خنک کننده به پنج سال یا 240000 کیلومتر افزایش دهند.

به خاطر اهمیت های محیط زیستی، شما همچنین می توانید ضد یخی تهیه کنید که بر پایه پروپیلن گلیکول می باشد. تفاوت اصلی این است که آن نسبت به ضد یخ اتیلن گلیکول معمولی کمتر سمی می باشد (خطر ابتلا به مسمومیت تصادفی را اگر سیستم خنک کننده نشت کند و حیوانات آن را لیس بزنند کاهش می دهد).

تعمیر و نگهداری سیستم ترمز

مایع ترمز ماده دیگری است که معمولا مورد غفلت قرار گرفته می شود. تنها هنگامی که ترمز ها نو می شوند آن ها تعویض می شوند (اگر بشوند!). اما باید آن را در اغلب موارد تعویض کرد به این دلیل که مایع ترمز رطوبت پسند است و در طول زمان جذب رطوبت می کند. پس از دو سال خدمات یا بیشتر، می تواند به شدت با رطوبت آلوده شود. این باعث کاهش نقطه جوش آن تا 25٪ می شود (که ممکن است اگر ترمز خودرو بیش از حد گرم شود به نگرفتن پدال کمک کند). همچنین زنگ و خوردگی داخلی را ترویج می دهد که می تواند به گیره ترمز، سیلندر های چرخ و اجزای سیستم ترمز ضد قفل آسیب برساند. هر چند بسیاری از تولید کنندگان خودرو های داخلی الزامی برای تعویض سیال ندارند، تولید کنندگان خودرو اروپایی و همچنین بسیاری از کارشناسان ترمز می گویند تعویض هر دو تا سه سال سیال برای تعمیر و نگهداری پیشگیرانه می تواند تا حد زیادی عمر قطعات هیدرولیک در سیستم ترمز را طولانی کند و ایمنی را بهبود بخشد.

تعویض به کنار، سطح سیال باید به صورت دوره ای بررسی شود تا مطمئن شوید که کم نباشد. سطح مایع در سیلندر اصلی به تدریج هم زمان که لنت های ترمز خورده می شوند، افت می کند، اما یک افت ناگهانی معمولا به معنای نشت و امکان از بین رفتن فشار هیدرولیک می باشد.

سیال فرمان هیدرولیک

مانند مایع ترمز، مایع فرمان هیدرولیک نیز به ندرت تعویض شده مگر اینکه یک شلنگ خراب شده باشد یا دنده فرمان نیاز به تعویض داشته باشد. هیچ بازه زمانی تعویض توصیه شده ای برای ماشین وجود ندارد، ولی سیال باید تعویض شود اگر پمپ و یا دنده فرمان خراب و همچنین تعویض شده باشد. مایع قدیمی ممکن است حاوی خرده هایی باشد که می تواند به پمپ فرمان و دنده فرمان جدید آسیب برساند. بررسی دوره ای سطح مایع در مخزن پمپ نیز مهم است (سطح مایع پایین معمولا نشانگر یک شلنگ و یا درزگیر سوراخ در جایی در سیستم است).

اگر سیال مورد نیاز است برای نوع سیال که توصیه شده به کتابچه راهنمای مالک خودرو مراجعه کنید. برخی نیاز به یک روغن فرمان هیدرولیک ویژه دارند در حالی که بقیه از ATF استفاده می کنند.

از یک چراغ کارگاهی روشن برای بازرسی فیلتر هوا استفاده کنید.

تعمیر و نگهداری موتور: فیلتر هوا

فیلتر هوا خاک را خارج از موتور نگه می دارد، بنابراین عمر آن بستگی به محیط کاری آن بستگی دارد. رانندگانی که بیشتر در جاده های شنی روستایی رانندگی می کنند ممکن است هر دو ماه به یک فیلتر جدید نیاز داشته باشند در حالی که شهر نشینان ممکن است یک سال یا بیشتر بین تعویض ها زمان داشته باشند.

برای اطمینان از مناسب بودن، فیلتر قدیمی را با یک فیلتر جدید مقایسه کنید تا مطمئن شوید که آنها هم ارتفاع و هم اندازه هستند. اگر فیلتر مناسب نیست، هوای فیلتر نشده ممکن است در پشت آن نشت کند. مورد دیگری که ممکن است نیاز داشته باشید یک فیلتر هواکش PCV استراحت است، که در داخل غلاف پاک کننده ی هوا در بسیاری از وسایل نقلیه قرار دارد. این فیلتر نیز باید تعویض شود اگر یک شیر PCV جدید در حال نصب است.

یکی دیگر از فیلتر های هوا در بسیاری از اتومبیل های جدید فیلتر هوای داخل کابین است. این فیلتر هوایی که وارد محفظه مسافر می شود را پاک سازی می کند. عمر فیلتر بستگی به ساخت و ساز آن (گرد و غبار تنها و یا گرد و غبار و بوی) و شرایط کاری دارد. فیلتر های گرد و غبار تنها هر دو سال باید تعویض شوند، در حالی که فیلتر های گرد و غبار و بوی باید هر سال تعویض شوند.

تعمیر و نگهداری سیستم و فیلتر سوخت

برای عملکرد قابل اعتماد موتور و کارایی سیستم سوخت، یک منبع سوخت پاک کاملا ضروری است. فیلتر سوخت خط اصلی سیستم سوخت رسانی برای محافظت در برابر گرد و خاک، خرده ها و ذرات کوچک ناشی از زنگ زدگی می باشد که داخل مخزن سوخت را پوسته پوسته می کند. در صورتی که توسط فیلتر به دام نیفتد، چنین آلودگی هایی می توانند سوراخ های اندازه گیری سوخت در کاربراتور را ببندند و یا دریچه ها را از قرار گرفتن در جایشان جلوگیری کند. در موتورهایی که سوخت تزریق شده، بقایای سوخت می توانند توری های ورودی انژکتور را مسدود کنند و انژکتور را بدون سوخت بگذارد. و اگر خرده ها به داخل انژکتور برسند، می توانند دریچه و جای میله را بپوشانند یا ببندند.

در موتورهای دیزل، سوخت پاک به دلیل تلورانس بسیار نزدیک در داخل پمپ تزریق حتی مهم تر است.

به طور معمول توصیه های نصب شده امروزی برای جایگزینی فیلتر سوخت هر 48000 کیلومتر است، اما بسیاری از تکنسین های حرفه ای می گویند تعویض سالانه فیلتر سوخت می تواند خطر مشکلات مربوط به سوخت کثیف را کاهش دهد.

برای تمیز نگه داشتن انژکتور سوخت خود، دریچه گاز و منیفولد ورودی و به منظور کاهش رسوب کربن در دریچه های ورودی، پیستون و در داخل محفظه احتراق، از بنزین رده بالا استفاده کنید، و یا یک بطری تمیز کننده سیستم سوخت به مخزن سوخت خود در هر 48000 کیلومتر اضافه کنید. محصولات پاک کننده ویژه و مواد افزودنی به سوخت را می توان برای حذف رسوبات کربن موجود استفاده کرد (دستورالعمل روی محصول برای چگونگی استفاده از پاک کننده را دنبال کنید).

چاله سرویس نگهداری خودرو - 5675 بار
لینک کوتاه : csrv.ir/b/10