"

سرویس مگ

رسانه دانش خودرو

امروز : یکشنبه 28 شهریور 1400


سرویس مگ - رسانه دانش خودرو


آیا واقعا گیربکس دستی از گیربکس اتوماتیک سریع‌تر است؟


آیا واقعا گیربکس دستی از گیربکس اتوماتیک سریع‌تر است؟


هر کسی می‌داند که چگونه از دنده دستی استفاده کند اما تنها با بازدید از چند نمایندگی به راحتی می‌توان متوجه شد که دنده های دستی به اندازه نوع اتوماتیک آن رایج نیستند. اما دلیل آن چیست؟


با توجه به این‌که اکثر تولیدکنندگان خودرو در تلاشند تا خودروی کارآمدتر و بهتری را تولید کنند این تغییر در سلایق مردم و تولید کنندگان ممکن است کمی متناقض به نظر برسد. با همه این تفاسیر اکثر مردم تصور می‌کنند که گیربکس دستی دارای کارایی بیشتری است اما در واقع این موضوع حقیقت ندارد؛ چراکه در واقع  گیربکس دستی در رقابت سرعت از انواع اتوماتیک شکست می‌خورد.


اما این امر چندان هم مهم نیست؛ زیرا هنوز هم می‌توان گفت که گیربکس دستی در یک بخش مهم نسبت به انواع اتوماتیک برتری دارد و این برتری به تصور عموم مردم راجع به آن بازمی‌گردد. تصور اکثر مردم این است که خودروهایی با گیربکس دستی دارای شتاب بیشتری نسبت به انواع اتوماتیک هستند و می‌توانند سریع‌تر سرعت بگیرند اما متاسفانه حقیقت این است که این تفکر نیز کاملا اشتباه است.


پی بردن به دلیل این‌که چرا اکثر مردم فکر می‌کنند خودروهای دارای دنده‌های دستی شتاب و سرعت بهتری دارند بسیار آسان است.


گاهی اوقات گیربکس‌های اتوماتیک سنتی، کند عمل می‌کنند. به خصوص در هنگام بارگزاری سنگین موتور، این گیربکس‌ها به کندی و با تاخیر به کار می‌افتند، ولی با وجود نقص‌های موجود در این نوع از گیربکس‌ها، نوع اتوماتیک در بین رانندگان قشر متوسط محبوب‌تر است و در این راستا برخی کمپانی‌های تولید خودرو، شروع به از رده خارج کردن گیربکس‌های دستی در برخی از مدل‌ها نموده اند.


از سوی دیگر،  گیربکس‌های دستی در بین خریداران و سازندگان ماشین‌های اسپرت و سایر وسایل نقلیه گران و دارای کیفیت بالا محبوبیت خاصی دارند چرا که این‌گونه افراد معتقدند که این گیربکس‌ها عملکرد فوق‌العادهای دارند. شاید در گذشته بنا به دلایل مختلف گیربکس‌های دستی بهتر از همتایان اتوماتیک خود عمل می‌نمودند اما به لطف پیشرفت‌ها و بهبود تکنولوژی در سال‌های اخیر، گیربکس اتوماتیک هم‌اکنون دارای عملکرد بهتری است در واقع این نوع گیربکسها از نظر سرعت به راحتی از همتایان دستی قدیمی خود پیشی گرفته اند.


گیربکس‌های متغیر پیوسته (یا  CTVs) و یا گیربکس‌های دستی خودکار نیز از انواع گیربکس‌های اتوماتیک سنتی سریعتر هستند ( البته با انتخاب نسبت دنده مناسب در مواردی مانند CTVs ) ازین رو اکثر سازندگان خودرو از CVT ها به عنوان گیربکس استاندارد به خصوص در مدل‌هایی استفاده می‌کنند که به عنوان خودروهای دارای مصرف سوخت اقتصادی و با علامت صرفه جویی در مصرف سوخت روانه بازار می‌شوند.


این امر ممکن است تا حدودی باعث ناراحتی و دلسرد شدن طرفداران دنده دستی شود. ازین‌رو احتمالا تقاضای مصرف کنندگان، گیربکس‌های دستی را تا آینده نزدیک و قابل پیش‌بینی زنده نگه خواهد داشت، اما این امر زیاد طول نخواهد کشید و دیری نخواهد پایید که اینگونه گیربکس‌ها از رده خارج شوند. اگر هنوز هم قبول این موضوع که CVT یا گیربکس‌های اتومات از گیربکس‌های دستی مورد علاقه شما سریع‌تر هستند برایتان دشوار است به این موضوع فکر کنید که اگر گیربکس‌های دستی سریع‌تر بودند چرا برخی تولیدکنندگان خودروهای گران قیمت، تولید آنها را به طور کامل متوقف نموده‌اند؟


قطعا کمپانی مانند فراری در نظر دارد که خودروهای خود را تا حد ممکن سریع‌تر کند و اگر برای این‌کار باید از یک ورژن پیچیده گیربکس اتوماتیک بهره بگیرد این کاریست که مطمئنا این کمپانی انجام خواهد داد.چاله سرویس سوالات رایج - 2790 بار
لینک کوتاه : csrv.ir/b/1089