"

سرویس مگ

رسانه دانش خودرو

امروز : یکشنبه 28 شهریور 1400


سرویس مگ - رسانه دانش خودرو


صداهای خودرو که نباید نادیده پنداشته شود!


صداهای خودرو که نباید نادیده پنداشته شود!


صداهای معمول خودرو  معمولاً نشانه این است که چیزی در خودروی شما ناصحیح است، بنابراین دراینجا پنج صدای خودرو مطرح می­گردد که نباید آن را نادیده بگیرید:

چرخ­ بعد از خراب شدن بلبرینگ چرخ­، در می­آید!

ü    صدای جیرجیر یا جیغ از یک چرخ در حین رانندگی

صدای جیرجیر یا جیغ متناوب که از نزدیکی یک چرخ­ می­آید اغلب بیانگر خرابی بلبرینگ چرخ یا بلبرینگ اکسل را نشان می­دهد. معمولاً صدا با سرعت وسیله تغییر خواهد کرد، و ممکن است در سرعت­های مختلف قطع و وصل شود. این صدا نباید نادیده انگاشته شود زیرا که اگر بلبرینگ شکسته شود، ممکن است منجر به قفل شدن چرخ یا در آمدن چرخ از زیر خودروی شما شود.

صدای بلبرینگ چرخ را با صداهای خراشیدن، نالیدن یا غژغژ کردن که ممکن است از ترمزها بیاید، اشتباه نگیرید. در حین نمناک شدن هوا، رطوبت باعث می­شود لقمه­های ترمز به آرامی متورم شود. این ممکن است باعث به آرامی کشیده شدن لقمه­ها شود، که صدای ناله یا غژغژ کردن رنجش آوری تا زمانی که گرم و خشک شود ایجاد می­کند.

صدای تیک تیک از چرخ جلویی که تنها در حال پیچیدن شنیده می­شود معمولاً نشانگر بد بودن رویی توپی چرخ می­باشد که خراب شده است.

  • صدای خراش فلزی یا سایش در حین ترمزگیری

ترمزها گاهی اوقات صداهای ناله یا غژغژ هنگامی که لقمه­ها مرطوب شده­اند، تولید می­کنند، و برخی از انواع لقمه­های ترمز (مخصوصاً لقمه­های نیمه فلزی) ممکن است هنگامی که سرد هستند جیغ بکشند یا جیر جیر کنند. اما به عنوان یک قائده، ترمزها باید در هنگام استفاده نسبتاً بی صدا باشند.         اگر شما در هنگام ترمزگیری صداهای خراش فلزی یا سایش شنیدید، این احتمالاً به این معنی است که لقمه­های ترمزتان کهنه شده است و وسیله نقلیه شما نیاز به تعویض لقمه ترمز داد. به تأخیر نیاندازید زیرا که ترمزهای فرسوده ممکن است توانایی نگهداشتن خودروی شما را در مسافتی ایمن نداشته باشد. در حقیقت، اگر ترمزها خیلی فرسوده شده باشد، این خطر وجود دارد که ماده اصطکاکی که روی لقمه قرار داده شده ممکن است از صفحه پشتی جدا شود، و احتمالاً منجر به از دست رفتن ترمزها شود. تماس فلز به فلز نیز خسارت زیادی به روتورها می­زند.

ü    صدای خش­خش از فضای موتور درحین رانندگی یا بعد از رانندگی

اگر شما صدای خش­خش از فضای موتور در حین رانندگی یا بعد از خاموش کردن موتور شنیدید، این ممکن است به این معنی باشد که موتور شما جوش آورده و/یا ماده خنک کننده از سیستم خنک کاری نشت می­کند. عقربه دما یا چراغ هشدار دما را کنترل کنید و ببینید که آیا شرایط جوش آوردن را نشان می­دهد. به رانندگی ادامه ندهید (مخصوصاً اگر بخار مشاهده کردید) زیرا که جوش آوردن بیشتر منجر به آسیب رساندن به موتور شما می­شود.

وسیله نقلیه­تان را متوقف کنید و با دقت کاپوت را باز کنید. به دنبال هر نشانه­ای از نشت مایع خنک کننده از موتور، رادیاتور، شیلنگ­های رادیاتور یا بخاری باشید. اگر بخار دیدید یا بوی خوشی حس کردید، نشت ضد یخ از سیستم خنک کاری وجود دارد. درپوش رادیاتور یا مخزن ذخیره را تا خنک شدن موتور باز نکنید، و مایع خنک کننده اضافه نکنید تا موتور سرد شود.

نکته: افزودن مایع خنک کاری به یک سیستم خنک کاری دارای نشت کار زیادی انجام نخواهد داد زیرا که ماده خنک کننده مجدداً نشت پیدا خواهد کرد. افزودن یک قوطی آب بند مخصوص سیستم خنک کاری مانند Bars Leak  یا یک محصول مشابه ممکن است یک نشت جزیی را متوقف یا کم کند، اما یک نشت زیاد، مانند نشت از واترپمپ یا شیلنگ­ها حتی با استفاده از آب­بند در سیستم، ادامه خواهد یافت. قسمت نشت کننده نیاز به تعویض دارد.

ü    صدای تیک تیک یا ضربه از موتور

موتورها می­توانند صداهای زیادی تولید کنند، اما صدای ضربه فلزی یا تیک تیک به این معنی است که ممکن است روغن کم داشته باشد، یا فشار روغن عادی ندارد. صدای تیک تیک از زنجیره سوپاپ می­آید. اگر فشار روغن به علت پایین بودن سطح روغن در محفظه روغن یا وجود مشکلی در پمپ روغن کم باشد، بالابرهای هیدرولیکی که سوپاپ­ها را باز و بسته می­کند ممکن است ایجاد یک افزایش در ضربه سوپاپ را از هم فروبپاشد. این همان صدایی است که شما می­شنوید، و آن از مجاورت سرپوش سوپاپ­ها در بالای موتور می­آید.

موتور را متوقف کنید، اجازه دهید چند دقیقه آرام بگیرد (بنابراین روغن می­تواند به کارتر بازگردد)، سپس سطح روغن روی شاخص را کنترل کنید. اگر پایین است، روغن را تاجایی که نیاز است و سطح آن به بالای علامت پر می­رسد، اضافه کنید. کارتر را بیش از اندازه پر نکنید. همچنین، نشتی روغن موتور را کنترل کنید. سر پوش سوپاپ و واشر تشتک قدیمی، یا نشتی آب بندهای انتهایی میل­لنگ می­تواند به روغن اجازه نشت از موتور را بدهد.

اگر صدا برطرف نشد، و/یا عقربه فشار روغن یا چراغ هشدار بیانگر فشار پایین بود، ایده خوبی نیست که با وسیله نقلیه­تان به رانندگی ادامه دهید. کمبود فشار روغن می­تواند باعث خسارت شدید و گران قیمت به موتور شود.

صداهای دیگر موتور نیز ممکن است به معنی خبرهای بدی باشد. صدای ضربه فلزی عمیق می­تواند در اثر فرسودگی یاتاقان­های دسته شاتون ایجاد شود، و ممکن است بیانگر این باشد که موتور شما به پایان راه رسیده است (یا به زودی خواهد رسید!).

اگر شما صدای کوبش فلزی یا تلق تلق کردن می­شنوید که تنها موقعی اتفاق می­افتد که شتاب می­گیرید یا هنگامی­که از تپه­ای با شیب تند بالا می­روید یا باری را می­کشید، موتور شما احتمالاً دچار بدسوزی شده است، یک آسیب بالقوه حاصل از احتراق نامنظم. بدسوزی می­تواند حاصل از انباشتگی کربن در محفظه احتراق، سوختی با اکتان پایین، جوش­آوردن موتور، کار نکردن سیستم EGR ، تنظیم نبودن زمان جرقه زنی، یا معیوب بودن سنسور انفجار باشد.

ü    غرش اگزوز هنگام رانندگی

اگر سیستم اگزوز شما نشتی داشته باشد، شما صدای اگزوز را که از زیر ماشینتان می­آید خواهید شنید که به هنگام شتاب گیری در پایین­ترین حد است. صدا به خودی­خود به چیزی صدمه نمی­زند، اما به این معنی است که سیستم خروج دود شما نیاز به تعمیرات دارد (احتمالاً یک صدا خفه کن یا لوله­های جدید). قسمت خطرناک موقعی است که گازهای نشتی اگزوز، که شامل کربن مونو­اکسید است، به اتاقک سرنشینان وارد شود. کربن مونو­اکسید(CO) یک قاتل خاموش است. تنها مقدار کمی از کربن مونواکسید درون کابین    می­تواند بر هوشیاری، توانایی تمرکز و واکنش به شرایط تغییر یافته رانندگی اثر بگذارد. به کوچکی 08/0 درصد کربن مونواکسید (که تنها 800 ذره در میلیون است) می­تواند باعث سرگیجه، سردرد، تهوع، و گیجی به مدت دو ساعت شود. غلظت یک درصدی از کربن مونواکسید می­تواند شخصی را در کمتر از سه دقیقه بکشد!

شما باید سیستم خروج دود خود را بازرسی نمایید و در اسرع وقت تعمیر کنید، مخصوصاً در هوای سرد که پنجره­ها بالا است و بخاری هوای داخل کابین را به چرخش در می­آورد. اجزای اگزوز که عموماً نشت می­کنند شامل واشرهای چند راهی اگزوز، ترک­ها روی منیفولد اگزوز، اتصالات لوله اگزوز، لوله­هایی که زنگ زده­اند، و صدا خفه کنی که زنگ زده است.

چاله سرویس نگهداری خودرو - 41791 بار
لینک کوتاه : csrv.ir/b/12